Συνέδριο Ελλ.Ι.Ε.Π.Εκ.

Με επιτυχία στέφθηκε η εισήγηση των δασκάλων Στυλιανακάκη Γιάννη και Γιαννενάκη Κώστα στο 6ο Πανελλήνιο συνέδριο του Ελληνικού Ινστιτούτου Εφαρμοσμένης Παιδαγωγικής και Εκπαίδευσης, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2012 στη Μαράσλειο σχολή της Αθήνας.

Η εισήγηση με θέμα «Φυσικές επιστήμες: Κατασκευές – Μικρόκοσμος – Πειράματα» είχε σκοπό να παρουσιάσει μια σειρά πειραμάτων με κατασκευές από απλά και καθημερινά υλικά και να δώσει μία εναλλακτική προσέγγιση (κυρίως παιγνιώδη) στη διδασκαλία των φυσικών επιστημών στο δημοτικό σχολείο.

Το κοινό παρακολούθησε με αμείωτο ενδιαφέρον την εισήγηση, συμμετείχε ενεργά σε κάποια από τα πειράματα και αποχώρησε από την αίθουσα προβληματισμένο σχετικά με τον τρόπο και τα μέσα με τα οποία πρέπει να προσεγγίζουμε της φυσικές επιστήμες.

Παρακολουθήστε ολόκληρη την εισήγηση μέσα από τα δύο παρακάτω βίντεο.