Δράσεις Συλλόγου

Δράσεις - Προσφορές

Στη σελίδα αυτή εμφανίζονται κάποιες από τις δράσεις του συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, που συνετέλεσαν στην καλύτερη λειτουργία του σχολείου. Συνοπτικά οι σημαντικότερες ενέργειες του Συλλόγου, τα τελευταία χρόνια, είναι οι ακόλουθες:

Διοργάνωση ομιλιών με παιδοψυχολόγους με συμβουλευτικό χαρακτήρα στα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως γονείς με τα παιδιά.

Διοργάνωση μικρών πολιτιστικών εκδηλώσεων, σχολικών εορτών και ενεργή συμμετοχή στις εκδηλώσεις των Τσικαλαριών.

Ίδρυση του 2ου Νηπιαγωγείου Τσικαλαριών, το οποίο συστεγάζεται με το 1ο Νηπιαγωγείο. Παράλληλα γίνεται μεγάλη προσπάθεια για ανέγερση νέας σχολικής στέγης στο οικόπεδο της Αγίας Φωτεινής, το οποίο είναι ιδιοκτησία του σχολείου.

Κατασκευή πέργκολας στο Δημοτικό και στο Νηπιαγωγείο, ώστε να υπάρχει σκιερό μέρος για το παιχνίδι των παιδιών. Επίσης ενέργησε και για την δενδροφύτευση στα σχολεία.

Η κατασκευή δύο νέων αιθουσών είναι αποτέλεσμα της δυναμικής προσπάθειας του Συλλόγου και της πίεσης που ασκήθηκε σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, αρνούμενος κατηγορηματικά την τοποθέτηση αιθουσών ΠΡΟΚΑΤ.