Θεατρική παράσταση

Μόμο, οι κλέφτες του χρόνου

Την Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014 το σχολειό μας επισκέφτηκε το Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων για να παρακολουθήσουν οι μαθητές την παράσταση «Μόμο, οι κλέφτες του χρόνου».

Η παράσταση ήταν συγκλονιστική! Μιλούσε για ένα κορίτσι την Μόμο που δεν είχε σπίτι ούτε οικογένεια. Ευτυχώς για αυτήν βρέθηκαν κάποιοι καλοί άνθρωποι και της έδωσαν σπίτι, και γίνανε καλοί φίλοι.

Όμως υπήρχε ένα τεράστιο πρόβλημα οι κλέφτες το χρόνου, που έπαιρναν το χρόνο των ανθρώπων, τον έκλεβαν και τον έβαζαν στο πούρο τους. Χωρίς το πούρο τους δεν ζούσαν .

Κάποια στιγμή η Μόμο συνάντησε μια μαγική χελώνα την Kασσιόπεια. Αυτή η χελώνα μιλούσε .Η χελώνα ήταν του Ώρα, αυτός διαχειριζόταν όλο τον χρόνο των ανθρώπων και βοήθησε πολύ την Μόμο.

Εγώ με την παράσταση αυτή έμαθα πως εμείς οι άνθρωποι σπαταλάμε όλο τον χρόνο μας σε δουλειές. Θα πρέπει όμως να αφήνουμε και χρόνο για τους φίλους μας και την οικογένεια μας.

Κείμενο: Μαθήτρια του Ε1' (2014-15)