e-Twinning ? A trip to fairy-tale, 2015-2016.

Το Στ2 τμήμα του σχολείου μας και η δασκάλα Ευτυχία Αλυγιζάκη, παρουσιάζουν, στην ελληνική και την αγγλική γλώσσα, δύο ταινίες μικρού μήκους.
Η ομάδα του Στ2 συνεργάστηκε με ομάδες μαθητών και εκπαιδευτικούς από διάφορες χώρες, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας eTwinning, στο project:
A TRIP TO FAIRY-TALE, 2015-2016.
Κάθε ομάδα του project πρότεινε στα υπόλοιπα μέλη ένα παραδοσιακό παραμύθι από τη χώρα καταγωγής της. Συνολικά προτάθηκαν δεκατρείς ιστορίες, τις οποίες μελετήσαμε και επιλέξαμε δύο από αυτές να τις διασκευάσουμε με τη μορφή ταινιών.
Παρουσιάζουμε το ουκρανικό παραμύθι: « Οι χήνες πάντα κάνουν μπάνιο στο νερό, οι γάτες πλένουν τον εαυτό τους και οι κότες απολαμβάνουν το μπάνιο τους στη σκόνη» και το σερβικό: « Το κοχύλι και το μαργαριτάρι του».